برای جلوگیری از هدر رفت گرما چه کنیم؟


هدر رفتن گرما از جمله مواردی است که علاوه بر ایجاد شرایط سخت در زمستان و سلب آسایش ساکنین، باعث خواهد شد تا قبوض انرژی شما حسابی دچار تغییر شود و بهای زیادی را برای گاز یا برق بپردازید. بنابراین در این مقاله به بررسی و ارایه راهکارهای برای جلوگیری از هدر رفتن گرما خواهیم پرداخت.

با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان با این دغدغه روبه رو خواهیم شد که چگونه می توانیم وضعیت گرما و هدر رفت آن را کنترل کنیم. معمولا اولین راهکار که مدنظر قرار می گیرد افزایش توان گرمایشی وسایل تامین کننده گرما مانند بخاری، داکت اسپلیت و فن کویل و دیگر سیستم ها است!

اما قبل از آنکه تاثیر این مورد را در روی قبض گاز و برق خود مشاهده یا اینکه همچنان سرما را احساس کنید، ابتدا بهتر است به بررسی وضعیت عایق بندی بپردازید. چرا که با وجود افزایش دستگاه های گرما ساز یا افزایش درجه حرارتی آنها، چنانچه عایق بندی مناسبی لحاظ نشده باشد باز هم نتیجه نخواهید گرفت.

اما تشخیص اینکه کدام بخش از خانه دارای هدر رفت گرما بیشتری است وعایق بندی آن باید مورد توجه قرار گیرد بسیار مهم است. همچنین با انجام عایق بندی استاندارد علاوه بر جلوگیری از هدر رفت گرما در زمستان، می توانید از مزایای آن برای فصل تابستان نیز بهره مند باشید و دمای خنک تر را برای مدت طولانی داشته باشید. همینطور که اشاره شد این موضوع با هزینه های قبوض انرژی نیز ارتباط مستقیم دارد، پس به صرفه تر نیز خواهد بود.

چه بخش های از یک خانه بیشترین گرما را از دست می دهد؟

میزان و درصد هدر رفت گرما از طریق هرکدام از بخش های زیر ممکن است برای خانه های با ساختار سازه ای ‏مختلف و نوع مصالح بکار رفته متفاوت باشد. اما در یک میانگین کلی بخش های زیر به ترتیب بیشترین هدر رفت گرما ‏را در صورت عدم عایق بندی به شما تحمیل خواهند کرد:‏

  • هدر رفتن گرما از طریق درز و شکاف های بین دیوار و درب و پنجره ها
  • هدر رفتن گرما از طریق پنجره ها
  • هدر رفتن گرما از طریق درب ‏های خروجی به محوطه باز
  • هدر رفتن گرما از طریق دیوارهای جداکننده یا داخلی (تیغه)
  • هدر رفتن گرما از طریق سقف و کف خانه

هدر رفتن گرما خانه

» هدر رفتن گرما خانه از طریق درز و شکاف

‎ بزرگ‌ ترین عامل هدر رفت گرما در اغلب خانه ها، وجود درز بین شکافت دیوار و درب و عدم نصب صحیح پنجره است که باعث رد و بدل شدن هوا و در نتیجه از دست دادن گرما و انرژی می شود. از بهترین راهکارهای که برای این بخش میتوان درنظر گرفت استفاده از فوم و درزگیر هست.

همچنین برای پنجره نیز چسب های مخصوصی ارایه شده است. اما اگر ترک به اندازه قابل توجه‌ای بزرگ و البته خطرناک است بهتر بوده تا به صورت کامل تعمیرات را مدنظر قراردهید. احتمالا مقدار هزینه برای این بخش در یک سال بازگشت خواهد داشت و نتیجه آن را در قبوض مشاهده خواهید کرد.

» هدر رفتن گرما از طریق سقف و کف خانه

اگر یک آپارتمان چند واحدی را در نظر بگیریم، مطمین افرادی که در طبق یک سکونت دارند این موضوع را تایید می کنند که در زمستان کف خانه آنها حسابی سرد می شود. مخصوصا اگر کف این منازل سرامیک و بدون عایق خاصی باشد. بنابراین در این گونه از منازل و هر خانه که بدون عایق مناسبی ارایه شده باشد، امکان هدر رفتن گرما وجود دارد و باید با استفاده از منابعی مانند کف پوش های چوبی، بلوک های بتنی، پارکت، فویل های بازتابنده یا عایق های الیافی دیگر که به حفظ گرما کمک می کند، استفاده شود.

هدر رفت گرما از طریق پنجره

» هدر رفتن گرما از طریق پنجره ها

پنجره ها یکی دیگر از مواردی هست که عملا باعث افزایش هزینه از طریق هدر رفت گرما و سرما می شوند. درواقع بخشی از مبلغی که در قبوض انرژی مشاهده می کنید به خاطر عدم استفاده از پنجره های استاندارد و دارای عایق و یا شکسته و دارای درز است.

بنابراین اینکه برای خانه خود از پنجره های معمولی و دارای چارچوب فلزی ساده استفاده می کنید دیگر جای بحثی نیست و در اولین اقدام باید به تعویض و جایگزینی آنها با پنجره های دوجداره و استاندارد اقدام کنید. ممکنه است هزینه این مورد در ابتدا چشمگیر باید اما در طی چند سال یا تغییرات به صورت تک به تک امکان سرشکن شدن هزینه ها وجود خواهد داشت.

همچنین شیشه شکسته یا پنجره های دارای درز باید کاملا تعمیر و با پوشش و عایق مناسب برای زمستان آماده شوند.


مقالات بیشتر:


تلفات گرمایی به دو گروه اصلی تقسیم بندی می‌گردند:

۱. تلفات گرمایی عبوری از میان دیوارها، کف‌ها، سقف‌ها، شیشه‌ها یا سطوح دیگر.

۲. تلفات گرمایی ناشی از نفوذ هوا به دلیل بروز نشتی هوا از میان درزها و شکاف‌های پیرامونی درب‌ها و پنجره‌ها

» هدر رفتن گرما از طریق درب

در نهایت از جمله موارد دیگر که برای جلوگیری از هدر رفت گرما باید به آن توجه داشت، بررسی وضعیت درب های مرتبط به محیط بیرون است. در بسیاری از تجربه ها این موضوع مشخص شده است که گاها فضای خالی و درزهای بین درب و چارچوب آن وجود دارد. این موضوع در مورد درب های قدیمی بسیار قابل توجه بوده و گاها یک فضای نسبتا بزرگ وجود دارد که امکان جریان هوا به راحتی به وجود می آید. بنابراین در زمستان هوای سرد و در تابستان هوای گرم در جریان خواهد بود و این یعنی هدر رفت انرژی.

هدر رفتن گرما از طریق دربعایق‌ترین درب‌ها، درب‌های فولادی و فایبرگلاس هستند تا مدل‌های چوبی که به عنوان درب آپارتمان احتمالا شنیده و مشاهده کرده اید. این موارد از انتخاب های خوبی هستند که در موضوع حفظ گرمای خانه در زمستان به کمک شما خواهند آمد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + دو =