نکاتی برای کاهش اتلاف انرژی در ساختمان و منزل

کاهش اتلاف انرژی در ساختمان

با اجرای راهکارهای که منجربه کاهش اتلاف انرژی در ساختمان می شود، درواقع به طور مستقیم در هزینه های مربوط به قبض های انرژی مانند قبض برق و گاز صرفه جویی خواهید کرد و این یعنی پس انداز پول تان. از طرفی این موضوع با آسایش خانواده شما و حقوق شهروندی نیز ارتباط دارد، چراکه باید در مصرف عادلانه انرژی و دردسترس بودن آن برای تمام نقاط کشور سهیم باشیم.

مهم نیست در چه فصلی از سال و در حال مطالعه این مقاله هستید، اجرای نکات بهبود مصرف انرژی برای تمام سال به شما کمک خواهد کرد. این نکات را بکار ببندید تا خانه ای واقعا کم مصرف داشته باشید.

۱. از پنجره استاندارد و دو جداره استفاده کنید

انتخاب یک پنجره استاندارد به شما کمک خواهد کرد تا در کنار صرفه جویی در مصرف انرژی در مورد کاهش آلودگی صوتی که از بیرون به داخل خانه وارد می شود و باعث سلب آسایش ساکنین می شود نیز کار مثبتی را انجام دهید. پنجره های دوجدار باعث عدم خروج هوای گرم و تاثیر سرمای بیرون به هوای منزل شده و به گرم نگه داشتن خانه در زمستان کمک خواهد کرد. همچنین از تابش و انعکاس نور خورشید جلوگیری کرده و باعث خنک نگه داشتن خانه در تابستان خواهد شد.

ممکن است تعویض یکباره تمام پنجره های خانه به پنجره های دوجدار و استاندارد کمی از لحاظ هزینه چشمگیر باشد، اما در طی یک بازه زمانی مطمین باشید بازگشت سرمایه خواهید داشت و هزینه در این بخش کاملا منطقی خواهد بود. البته که احساس آرامش قابل ارزش گذاری نیست!

۲. از لامپ های کم مصرف استفاده کنید

امروزه لامپ کم مصرف با طرح های مختلف و تکنولوژی استاندارد در قفسه اغلب فروشگاه ها وجود دارد و با توجه به نیاز شما دارای قیمت های مناسبی هستند. جایگزین کردن لامپ های رشته ای قدیمی با یک لامپ کم مصرف یک گزینه کارآمد و در عین حال کم هزینه است.

طول عمر لامپ های کم مصرف بسیار بیشتر از یک لامپ رشته ای قدیمی است و اغلب آنها دارای گارانتی در مدت زمان مشخصی هستند و از طرفی امکان تعمییر اغلب این نوع لامپ ها نیز وجود دارد. بنابراین نیاز به تعویض مکرر در کوتاه مدت نخواهد داشت. از طرفی لامپ های کم مصرف علاوه بر کاهش هزینه قبض برق به کاهش گرمای محیط در تابستان کمک خواهند کرد.

آبگرمکن بدون مخزن

۳. استفاده از آبگرمکن بدون مخزن

آبگرمکن یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در بین تمام لوازم خانگی است. تعویض آبگرمکن های قدیمی دارای مخزن با یک مدل بدون مخزن (زود جوش) می تواند به مدیریت مصرف انرژی، کاهش اتلاف انرژی در ساختمان و هزینه های مرتبط با این موضوع به شما کمک کند. بازگشت هزینه خرید یا تعویض آبگرمکن در طی چند سال به شما بازخواهد گشت.

همچنین یک آبگرمکن بدون مخزن دوام بیشتری نسبت به مدل های قدیمی دارد و در صورت نیاز به تعمیر نیز با هزینه های مناسب تر اینکار انجام می شود. اگر به فضای بیشتری نیز نیاز دارید، همانگونه که در تصویر قابل بررسی است، این نوع آبگرمکن بسیار جمع و جور و حتی در یک کابینت مخفی خواهد شد!

موضوع اتلاف انرژی در سایر لوازم خانگی نیز وجود دارد و باید در هنگام خرید به میزان مصرف انرژی هر دستگاه دقت شود. به طور معمول هر چند سال نیز به خرید یک دستگاه جدید (یخچال، ماشین لباس شویی، جاروبرقی، تلویزیون و غیره) فکر می کنیم که بهتر هست اینبار با بررسی و تحقیق قبلی نسبت به خرید دستگاه جدید اقدام کنید.

۴. سرویس یا به روز رسانی سیستم تهویه مطبوع

اگر از هرنوع سیستم تهویه مطبوع (HVAC) برای منزل خود استفاده می کنید باید در طول سال و حداقل با تغییر فصل، نسبت به سرویس و نگهداری از آن اقدام کنید تا بالاترین بازدهی انرژی را شاهد باشید. همچنین اگر از راهکارهای قدیمی برای سرد کردن یا گرم کردن خانه خود استفاده می کنید یا چندین سال از عمر تهویه مطبوع منزل شما گذشته است باید یادآوری کنم که امروزه سیستم های بسیار پیشرفته و دارای نهایت بهره‌وری ارایه شده است که آماده پاسخگویی نیاز مشتریان خود هستند.

شرکت لوگرانو ارایه دهنده سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) با تکنولوژی روز دنیا از کمپرسورهای اینورتر و ترموستات های هوشمند برای محصولات خود بهره می برد. در لینک زیر اطلاعات بیشتری در این مورد بخوانید:

باید توجه داشت که انتخاب یک سیستم متناسب با نیازهای شما مهم ترین مورد در این پروسه خواهد بود که تیم فروش لوگرانو نیز در این مورد با شما همراهی و در صورت نیاز کارشناس فنی به محل مراجعه خواهد کرد.

همچنین اگر در حال حاضر از یک سیستم تهویه مطبوع (داکت اسپلیت، فن کویل، چیلر، کولر گازی) بهره مند هستید باید به این مورد توجه کنید که استفاده از فیلترهای استاندارد و دارای پوشش ضد میکروبی برای بهبود کیفیت هوای خانه بسیار ضروری است. در مقاله زیر موارد بیشتری را در رابطه با نگهداری از سیستم تهویه مطبوع مشاهده خواهید کرد.


عایق بندی ساختمان

» کاهش اتلاف انرژی در ساختمان با عایق کاری استاندارد

اجرای یک عایق بندی مناسب می تواند به حفظ انرژی در طول تمام سال کمک کند. در تابستان از خروج هوای خنک و در زمستان از ورود سرما به داخل خانه جلوگیری می شود و همچنین در رابطه با حشرات و صدا نیز موثر خواهد بود.

امروزه انواع راهکاری های عایق کاری از پوشش های آماده و قابل نصب تا عایق های مناسب در هنگام ساخت و ساز خانه ارایه شده است. با توجه به نیاز تان می توانید از روش های عایق کاری مناسب برای منزل خود استفاده کنید و راهکار دیگری برای کاهش اتلاف انرژی در ساختمان را پیاده سازی کنید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =