تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

باتوجه به نزدیک شدن پاییز و زمستان و نیاز به بررسی دستگاه های تهویه مطبوع (HVAC) و آماده سازی آنها برای این فصول در این مقاله قصد داریم تا به نکات تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان بپردازیم.

یکی از اصول مهم در کارکرد دستگاه های تهویه مطبوع این است که در ابتدای هر فصل و حتی به صورت ماهانه به بررسی وضعیت عملکرد آن پرداخته شود تا ابتدا آرامش و راحتی را برای ساکنین فراهم آورده و در ادامه از آسیب دیدن یا صرف هزینه بیشتر جلوگیری شود.

ابتدا باید اشاره کنیم که در انواع داکت اسپلیت با توجه به نوع مدل و ساختار آن امکان تنظیم داکت اسپلیت و استفاده از عملکرد گرمایی برای روزهای سرد زمستان وجود دارد. بنابراین ابتدا باید وضعیت اتصال و برقراری حالت گرم کننده را از طریق نصاب دستگاه و یا تولید کننده دستگاه خود جویا شوید.

» آماده سازی داکت اسپلیت برای زمستان

باتوجه به پیشرفت های تکنولوژی و روند استفاده از اینترنت، امروزه شاهد گسترش ترموستات های هوشمند هستیم که با توجه به وضعیت تنظیمات شخصی سازی شده و همینطور آب و هوای هر منطقه در هر فصل به صورت خودکار وضعیت کارکرد دستگاه را تغییر داده و دمای مناسب را برای شما فراهم می سازد.

بنابراین بدون اینکه دست به ریموت دستگاه شوید، تمامی تنظیمات اعمال خواهد شد!

ترموستات داکت اسپلیت لوگرانو
ترموستات اختصاصی داکت اسپلیت لوگرانو

تصویر بالا نمونه یک ترموستات هوشمند است که شرکت لوگرانو به صورت اختصاصی برای دستگاه های تهویه مطبوع خود در نظر گرفته است. این ترموستات هوشمند داکت اسپلیت علاوه بر پنل از طریق اپلیکیشن موبایلی نیز قابل کنترل و برنامه ریزی است.

اما اگر در رابطه با ریموت دستگاه و نحوه‌ی تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان از طریق ریموت قدیمی بخواهیم اشاره کنیم، باید به دنبال دکمه تغییر حالت (Mode) یا منو (MENU) باشید. البته قابل اشاره هست که برخی از ریموت ها به صورت مستقیم دکمه های فن (FAN)، سرما (COOL)، گرما (HEAT)، خودکار (AUTO) و خشک (DRY) را نیز برای راحتی کاربران بر روی ریموت کنترل تعبیه کرده اند.

همچنین از طریق صفحه نمایش ریموت کنترل امکان مشاهده تغییر وضعیت را خواهید داشت. موارد بالا در رابطه با پنل های قدیمی و نصب شده روی دیوار نیز صدق می کند و امکان تغییر حالت از این روش هم نیز برای کاربران درنظر گرفته شده است.

بنابراین کافی است وضعیت دستگاه را به حالت گرما (HEAT) تغییر داده و پس از دقایقی سیستم دمای منزل شما را به وضعیت دلخواه خواهد رساند.» نکات قبل از تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

اما همینطور که اشاره کردیم بررسی دستگاه داکت اسپلیت و آماده بودن دستگاه برای شروع فصل جدید و ارایه عملکرد مناسب بستگی به نحوه سرویس و نگهداری از دستگاه نیز دارد. بنابراین در ادامه نکات مرتبط با این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

  • بررسی و تعویض فیلتر:

فیلتر دستگاه داکت اسپلیت نقش مهمی در تمیز نگه داشتن جریان هوا عاری از هرگونه گرد و غبار و آلاینده ها را به عهده دارد. بنابراین سالم بودن و تمیز بودن فیتلر به سلامتی شما کمک خواهد کرد. اما اگر فیلتر مسدود شده است به جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه و همچنین حفظ کیفیت پرتاب باد و جریان هوا باید آن را تمیز کنید.

اغلب فیلترهای موجود در بازار قابلیت شستشو را دارند هستند و اگر پارگی یا تغییر شکل در آن مشاهده کردید با صرف هزینه مناسب می توانید اقدام به تعویض فیلتر کنید.

  • تمیز بودن اطراف یونیت بیرونی

یونیت بیرونی اغلب در یک بالکن، حیاط یا دیوار نصب شده است، اما تمیز بودن روی دستگاه و اطراف آن به حفظ عملکرد دستگاه و طول عمر بیشتر آن کمک خواهد کرد. بنابراین اطراف آن را از هرگونه برگ و شاخه و فضولات پرندگان و غیره تمیز و پاک سازی کنید. توجه داشته باشید که باتوجه به باران شدید و برف وضعیت یونیت بیرونی به نحوی باشد که با حداقل برخورد مستقیم با این موارد روبه رو باشد. استفاده از یک کاور بالای یونیت بیرونی ایده خوبی است.

کاور داکت اسپلیت برای زمستان

  • بررسی استقرار یونیت خارجی

نباید از وزش باد و طوفان غافل شد. بنابراین وضعیت استقرار یونیت خارجی و استحکام تمام اجزای آن مطمین شوید. فراموش نکنید که قبل از لمس دستگاه و یونیت خارجی از قطع بودن برق دستگاه اطمینان حاص کنید.

بخش های مرتبط به اتصالات دستگاه را نیز بررسی کنید تا از استحکام و عایق بودن این موارد نیز مطمین شوید. بخش مرتبط با ساختمان و ورد لوله ها و اتصالات به دیوار نیز باید کاملا عایق و بدون درز باشد.

پیشنهاد میکنیم اگر در هریک از موارد بالا و عملکرد کلی دستگاه برای گرمایش را با خطا مشاهده کردید و موضوع برایتان پیچیده بنظر می رسد، ریسک نکنید و با تکنسین های فنی وضعیت دستگاه را بررسی کنید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 6 =