گرم نگه داشتن خانه در زمستان

گرم نگه داشتن خانه در زمستان

زمستان در راه است. یک خبر و جمله استرس زا برای کسانی که مشکل گرم کردن خانه را هر سال تجربه می کنند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با راهکارهای گرم نگه داشتن خانه در زمستان صحبت کنیم. بنابراین اگر با وجود یک سیستم گرمایشی در منزل باز هم سرما را احساس می کنید با ما همراه باشید.

البته قرار نیست در مورد پروژه های بزرگ مانند عایق سازی تمام دیوارهای و ساخت ساز مجدد خانه صحبت کنیم! بلکه مواردی که خیلی ساده و سریع و تکنیک های ارزان و قابل پیاده سازی را بیان خواهیم کرد.

با هدر رفت گرما و اینکه صرفا دمای دستگاه گرما ساز خود را افزایش دهید کاری بیهوده و همراه با افزایش مبغ قبوض انرژی خواهد بود. بنابراین با بکاربندی موارد زیر میتواند از لحاظ بازگشت هزینه نیز با اطمینان عمل کنید.

راهکارهای گرم نگه داشتن خانه در زمستان

  • استفاده مناسب از پرده

برای اولین قدم باید از گرمای رایگان خورشید بهره مند شوید. بنابراین اگر وضعیت تابش خورشید به پنجره و خانه شما مناسب است، پس در طول روز پرده ها را کنار بزنید و اجازه بدهید گرما و نور خورشید به داخل خانه بتابد. در هنگام تاریکی هوا و کاهش دما باید پرده ها را ببندید تا سرمای عبور داده شده از پنجره یا درب ها را محفوظ و در یک نقطه نگه دارد.

بنابراین در همین بخش قابل ذکر است که باید وضعیت وجود شکاف و درز را برای دیوار و پنجره ها و درب ها بررسی کنید. چرا که با وجود درزهای زیاد مقدار بیشتری هوای سرد وارد محیط منزل خواهد شد. برای این موضوع یک مقاله با توضیحات بیشتر را ارایه داده ایم.

مقاله مرتبط:


پنکه سقفی

  • استفاده از پنکه دارای چرخش معکوس

انواع مختلفی از پنکه ها مانند پنکه سقفی در بسیاری از محیط های با آب و هوای گرم در حال استفاده است و دارای عملکرد خنک سازی هستند. همچنین از پنکه ها برای عمل جابه جای هوا نیز استفاده می شود و این نکته ای است که برای سرما یا گرما می توانید از آن بهره مند شوید.

اگر دارای سقف شیروانی یا سقف بلندی در منزل هستید باید به این موضوع آگاه باشید که هوای گرم تولید شده توسط دستگاه تهویه مطبوع یا بخاری به سمت سقف حرکت کرده و می توانید با استفاده از حالت چرخش معکوس پنکه این هوا را در تمام فضای خانه پخش و به حرکت درآورید.

البته باید فن یا پنکه با کمترین سرعت روشن و کار کند، اگر احساس کردید که این فرآیند منجر به خنک شدن هوا می شود باید آن را کنار بگذارید و به سراغ دیگر تکنیک های بیان شده در مقاله بروید.

  • جابه جای محل نشستن و مبلمان

اگر در فصل بهار یا تابستان چیدمان دکور و مبلمان خود را برای بهره مندی از تماشای طبیعت و بیرون و خواند کتاب زیر نور آفتاب تغییر داده اید، اکنون وقت آن رسیده که کمی از پنجره فاصله بگیرید و محل نشستن یا مبلمان خود را به کنار بخاری و سیستم گرمای خانه منتقل کنید.

دلیل آن واضح است که باتوجه به وجود دمای مناسب در خانه شما در هنگام نشستن در کنار پنجره احساس سرما کرده و بی اختیار شروع به افزایش درجه بر روی دستگاه و سیستم تهویه مطبوع خواهید کرد و نتیجه آن را بعدا روی قبوض خود می توانید مشاهده کنید!

  • فقط اتاق های مورد نیاز گرم شوند

این مورد نیز مستقیم با وضعیت قبوض و جیب شما سروکار دارد! اگر از اتاق یا بخش های در منزل به مدت نسبتا طولانی چندین ساعت در روز یا حتی در هفته استفاده نمی کنید بهتر است که درب این بخش ها کاملا بسته و سیستم گرم کننده این بخش ها محدود و خاموش باشد. با این کار به حفظ انرژی و مدیریت مصرف آن و حقوق شهروندی نیز کمک خواهید کرد.

  • تعویض یا تمیز کردن فیلتر هوا

در ابتدای هر فصل و یا هر یک ماه پس از آن بهتر است وضعیت گرفتگی و کثیفی فیلترهای دستگاه را بررسی کنید. همچنین اگر فیلتر دچار پارگی یا تغییر شکل شده است بهتر است آن را تعویض کنید. یک فیلتر کثیف امکان عبور هوای خنک یا گرم را سلب کرده و علاوه بر عدم کارایی ممکن است به دیگر قطعات دستگاه نیز آسیب وارد شود. در مقالات زیر موارد مهم نگهداری از دستگاه تهویه مطبوع را اشاره کرده ایم:

  1. نکات مهم در نگهداری سیستم تهویه مطبوع
  2. خنک نگه داشتن خانه در تابستان

  • استفاده از ترموستات هوشمند

یک ترموستات هوشمند برای شما این امکان را فراهم می سازد تا وضعیت کارکرد دستگاه تهویه مطبوع و گرم کننده خود را برنامه ریزی و تنظیم کنید. درواقع به سادگی قادر خواهید بود تا وضعیت دمای خانه را در طول روز نسبت به ساعات و دمای مدنظر تعیین تکلیف کنید.

امروزه برای انواع دستگاه های تهویه مطبوع این امکان فراهم شده است و با یک ترموستات هوشمند داکت اسپلیت، فن کویل، کولر گازی و غیره قابل مدیریت هستند.

اغلب این نوع از ترموستات ها به وسیله یک اپلیکیشن روی تلفن همراه هوشمند مدیریت می شوند و می توانید دستگاه گرما ساز خود را قبل از رسیدن به منزل روشن کنید تا در هنگام ورود به خانه احساس سرما نکنید و از افزایش ناگهانی درجه دما برای دستگاه خودداری کنید.

نصب ترموستان هوشمند تقریبا ساده و همراه با یک دفترچه راه اندازی ارایه می شود، اما اگر تمایل دارید این کار را میتوانید به تکنسین های فنی بسپارید و در کمتر از چند ساعت و هزینه مناسب دارای یک ترموستات هوشمند باشید. بنابراین با همین راهکار ساده می توانید گامی دیگر را برای مدیریت گرم نگه داشتن خانه در زمستان پیش ببرید.

مسدود سازی کانال کولر

  • مسدود سازی کانال کولر

برای چند ماه قرار است از کولر خود استفاده نکنید، بنابراین تنبلی را کنار بگذارید و تمامی دریچه های کولر خانه را مسدود کنید. حتی اگر دسترسی به کولر آبی خود دارید بهتر است اطراف آن را نیز پوشانده و از کاور های ارایه شده برای این مورد بهره مند شود.

قطعا پس از این اقدام شاهد افزایش عملکرد دستگاه گرما ساز خود خواهید بود و از اتلاف انرژی و همچنین پرداخت هزینه های مرتبط با این موضوع جلوگیری خواهد شد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =