خنک نگه داشتن خانه در تابستان

خنک نگه داشتن خانه در تابستان

اگر با وجود بهره مندی از یک سیستم تهویه مناسب، باز هم در خنک نگه داشتن خانه در تابستان مشکل دارید با ما همراه باشید.

آیا تابستان از نظر شما هم یک فصل جذاب و دوست داشتنی است؟ احتمالا از دیدگاه بچه ها و کسانی که منتظر تعطیلات و خوردن میوه های تابستانی و شنا در استخر‌های روباز هستند قطعا همینطور خواهد بود! اما اگر تحت الشعاع گرمای شدید و رطوبت غیرقابل تحمیل قرار بگیریم آیا باز هم تابستان لذت بخش است؟

مخصوصا اگر این موضوع در هنگام استراحت و تماشای تلویزیون در خانه به وجود بیاید! پس اگر دوست دارید ترفند و نکات مهمی را در زمینه خنک نگه داشتن خانه برای روزهای گرم بدانید در ادامه این مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم و راه حل های را برای افزایش عملکرد دستگاه تهویه مطبوع (داکت اسپلیت، مینی چیلر، فن کویل و غیره) بیان کنیم. البته مواردی که بیان خواهیم کرد صرفا در مورد خنک شدن منزل شما نیست و به طور مستقیم با قبض های انرژی مانند برق و آب و هزینه‌های مربوط به آنها سر و کار دارد، بنابراین موضوع جنبه اقتصادی نیز دارد.

» خنک نگه داشتن خانه در تابستان

یک سیستم تهویه مطبوع مانند کولر اسپلیت ممکن است راه حل مناسبی برای فرار از گرما باشد اما نیاز است گاهی اوقات با انتخاب درست و انجام برخی از کارها به این دستگاه کمک کنیم تا وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. برخی از این کارها مستقیم بر روی خود دستگاه باید انجام و برخی به رفتار ما بستگی دارد.

  • نور خورشید را دور نگه دارید

ممکن است به میزان نورگیر بودن خانه خود افتخار کنید و یکی از نکات قابل توجه برای شما در انتخاب خانه فعلی تان بوده باشد! اما این موضوع در یک روز گرم تابستانی و ساعت ۲ ظهر واقعا نکته مثبتی نخواهد بود و بهتر است یادآوری کنیم که نور مساوی است با گرما!

بنابراین هرچقدر نور بیشتری در سالن پذیرایی و اتاق ها سرازیر شود، احساس گرمای بیشتری خواهید کرد و دستگاه تهویه مطبوع هم با توجه به دمای ترموستات تنظیم شده وظیفه دارد که سخت‌تر کار کند. این یعنی فشار بیشتر روی دستگاه و افزایش مصرف برق و در نهایت عدم برآورده کردن انتظارات یعنی خنک بودن خانه. چرا که مشکل از جای دیگر و وجود یک خورشید کوچک در منزل شما است.

پس با مسدود سازی نور و گرمای حاصل از آن با استفاده از پرده مناسب برای سالن و اتاق ها به سیستم تهویه مطبوع خود کمک خواهید کرد و در نتیجه یک هوای خنک را خواهید داشت.

windows UV-Rays

  • پنجره ها تاثیرگذار هستند.

حدود ۷۶ درصد از نوری که به پنجره ها می تابد، وارد خانه می‌شود و این یعنی گرما. استفاده از پنجره‌های دو جداره و همچنین طلق‌های مخصوص می‌تواند تا میزان ۷۸ درصد از گرمای خورشید و ۹۹ درصد اشعه‌ مضر UV را مسدود کند. درواقع در عین‌حال که همچنان نور مناسبی را خواهید داشت، از ورود گرما جلوگیری و سلامت خود را حفظ خواهید کرد.

  • سایه‌بان نصب کنید.

باتوجه به معماری منزل و محل قرارگیری پنجره‌ها و بالکن می‌توانید از سایه‌بان استفاده کنید. این سایه‌بان می تواند جلوی نور خورشید یا گرمای مستقیم آن را بگیرید.

  • درب و درز را ببندید.

برای حفظ هوای خنک در جایی که بیشتر به آن نیاز دارید و یا برای مدتی صرفا در آنجا حضور خواهید داشت، بهتر است درب‌های اتاق‌های دیگر و مکان‌های بلا استفاده را ببندید. البته این به معنای جلوگیری از روند تهویه و جابه جای هوا نیست.

برای مثال موقعی که در سالن پذیرایی هستید و برای چند ساعت قرار هست در این مکان حضور داشته باشید، بهتر است درب اتاق های که به آن رفت و آمد ندارید را بسته نگه دارید. همچنین هر درز یا شکاف و پنجره‌ای که ممکن است هوای خنک محیط از آن خارج شود را نیز بسته نگه دارید. نشت هوای خنک به بیرون یعنی کاهش دمای محیط و ترموستات، بنابراین دستور کار بیشتر برای دستگاه تهویه مطبوع کولر اسپلیت ارسال می شود!

روتختی و گرمای اتاق

  • ملحفه‌های روی تخت را عوض کنید.

این نکته ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما یک دنیا تفاوت در دمای خانه شما ایجاد می کند! پارچه‌های رو تختی را سبک‌تر و ترجیحاً در رنگ‌های روشن‌ مانند سفید انتخاب کنید، زیرا نور و گرما را منعکس می‌کنند و به خنک نگه داشتن خانه در تابستان کمک می‌کنند.

جنس ملحفه های شما نیز اهمیت دارد، زیرا پارچه های سبک وزن راحت تر از پارچه های ضخیم تر تنفس و جابه جای هوا خواهد داشت. از آنجایی که تعویض ملحفه‌، گاها راه‌حلی عالی برای شاداب کردن خانه‌تان است، با یک تیر دو نشان خواهید زد!

  • پخت و پز را مدیریت کنید.

احتمالا در مورد گرمای تولید شده در هنگام پخت و پز تجربه کاملی را دارید و البته نمی خواهیم اشاره کنیم که دیگر غذا نخورید! بلکه اگر احساس می کنید با برخی از کارهای که بیان کردیم همچنان در ساعات ظهر گرمای زیادی را تجربه می کنید، همچنان یک راه حل ارزشمند دیگر باقی مانده است!

اگر برایتان مقدور است ساعت پخت و پز را کمی زودتر شروع کنید و در اوج گرمای ظهر، اوقات خود را کنار گاز و مراحل پخت و پز سپری نکنید. همچنین اگر برای برخی روزها مطلع شدید که درجه هوا افزایش پیدا خواهد کرد، می توانید از یک غذا که نیاز به پخت و پز بالا و روشن بودن همزمان چندین شعله وجود ندارد، استفاده کنید. مانند یک ساندویچ!

افزایش دمای خانه در هنگام پخت و پز باعث می‌شود تا ترموستات این پیغام را به سیستم تهویه مخابره کند که بیشتر و غیر مفید کار کن!

  • از لامپ های جدید استفاده کنید.

اگر به دنبال فرصتی برای تعویض لامپ های قدیمی حبابی و به اصطلاح رشته‌ای با LED بوده اید، اکنون زمان مناسبی برای آن است. لامپ های رشته ای ۹۰ درصد انرژی خود را به صورت گرما ساطع می کنند. از سوی دیگر، لامپ های LED گرمای کمتری تولید می کنند. بنابراین در مصرف برق صرفه جویی بیشتری نیز صورت می گیرد.

همچنین استفاده از چشمی های لامپی در جهت روشن شدن لامپ ها فقط در هنگام نیاز، میتواند در هزینه های قبض برق صرفه جویی و تولید گرمای اضافی را کاهش دهد.

  • استفاده از راهکارهای هوشمند

اگر دستگاه تهویه مطبوع شما یک مغز هوشمند داشته باشد، به سادگی می‌تواند وضعیت هوای خنک منزل شما را تثبیت کند. خوشبختانه امروزه ترموستات هوشمند وجود دارد که این سازوکار هوشمند بودن را برای دستگاه کولر اسپلیت فراهم می‌کند. صرفه جویی در مصرف انرژی نیز ازجمله دیگر مزایای این ترموستات ها است.

فیلتر آلوده کولر گازی

  • تمیز کردن فن دستگاه

اگر کولر اسپلیت شما به خوبی کار نمی کند، ممکن است وفت تمیز کردن یا تعویض فیلترهای هوا باشد. درواقع فیلتر کثیف باعث مسدود سازی جریان هوا شده و موجب سخت‌تر کار کردن سیستم می شود. از طرفی این به معنای افزایش مصرف انرژی برق و درنتیجه پرداخت هزینه برق بیشتر خواهد بود.

بنابراین در ابتدای هر فصل و هر یک ماه پس از آن بهتر است وضعیت گرفتگی و کثیفی فیلترهای دستگاه را بررسی کنید. همچنین اگر فیلتر دچار پارگی یا تغییر شکل شده است بهتر است آن را تعویض کنید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − هفت =