نگهداری از کولر اسپلیت در فصل زمستان

نگهداری از کولر اسپلیت در فصل زمستان

احتمالا روند تغییرات ناگهانی دما را در دوسال گذشته تجربه کرده و شاهد بارش باران یا برف غافلگیر کننده و خارج از فصل بوده اید! بله آب و هوا غیرقابل پیش بینی است و گرما و سرما ممکن است یهو مهمان خانه شما شوند.

باتوجه به پتانسیل بارش برف و یخبندان در زمستان، باید حواستان به وضعیت دستگاه تهویه مطبوع خانه و محل کارتان باشد. مخصوصا از جنبه سرویس و نگهداری و حالت گرمایشی آن آماده بکار باشد. در این مقاله به بررسی و ارایه برخی نکات برای نگهداری از کولر اسپلیت در فصل زمستان خواهیم پرداخت.

» آیا باید نگران یونیت خارجی کولر اسپلیت باشیم؟

همینطور که می دانید اغلب دستگاه های تهویه مطبوع دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند که یونیت داخلی در داخل محیط منزل و یونیت خارجی در حیاط یا پشت بام و بالکن جای می گیرد. بنابراین کاملا روشن است که به دلیل قرارگیری یونیت خارجی در معرض آب و هوای مستقیم و بارش باران و برف روی آن، باید حواستان به وضعیت آن باشد.

اگر مقدور است یک عایق مناسب برای عدم بارش باران روی آن قرار دهید و دقت داشته باشید که این عایق نباید روی فن اصلی را پوشانده و به طور کلی با یونیت خارجی تماس داشته باشد. پیشنهاد می شود بعد از بارش های برف سنگین، وضیعیت یونیت خارجی را بررسی کنید تا در صورت نیاز اقدام به تمیز کاری شود.

کاور کولر اسپلیت
کاور مناسب برای یونیت خارجی

وجود مداوم برف و باران روی یونیت خارجی امکان زنگ زدگی برخی قطعات و دردسرهای بعد از آن را فراهم می کند! همچنین اگر یونیت خارجی در محلی است که مملو از شاخ و برگ درختان است باید نسبت به بررسی و تمیزی محل آن اقدام کنید.

بررسی وضعیت ناودان ها و محل های که احتمال تشکیل قندیل است را فراموش نکنید. ناودان ها نباید سوراخ و چکه کردن از آنها رخ دهد. همینطور که اشاره کردیم قسمت فن اصلی در یونیت خارجی نباید پوشانده شود. بنابراین هیچ گونه پارچه یا کاور پلاستیکی و غیره را برای فن اصلی قرار ندهید.

وضعیت تمامی لوله های متصل به یونیت خارجی و تا محل اتصال به یونیت داخلی را بررسی کنید که در معرض یخ زدگی یا آسیب ناشی از سرما و برف واقع نشده باشند. تمامی لوله ها و اتصالات مربوط به یونیت خارجی باید دارای عایق مناسب و مستحکم باشد. البته این موضوع صرفا برای زمستان نیست و همواره باید شرایط مناسبی را برای یونیت خارجی درنظر داشته باشید.

» بررسی و تعویض فیلتر در صورت لزوم:

یکی از مهم ترین موارد در رابطه با یونیت داخلی بررسی وضعیت فیلترهای آن است. در اغلب سیستم های تهویه مطبوع مانند داکت اسپلیت و کولر گازی برای یونیت داخلی فیلترهای قرار داده شده است تا از ورود گرد و غبار به محیط زندگی و کار جلوگیری شود.

اما وقتی این فیلترها پس از مدتی تمیز یا تعویض نشوند با توجه به گرفتگی محل عبور هوا، خود آنها به نوعی دردسر ساز خواهند شد. بنابراین یک توصیه ساده در اینجا این است که به صورت ماهانه وضعیت فیلتر را بررسی کنید. اگر فیلتر ها دچار خمیدگی یا پارگی شده است، حتما آن را تعویض کنید.


مقالات مرتبط:


» استفاده از ترموستات هوشمند

استفاده از ترموستات هوشمند این مزیت را به همراه دارد که فشار مضاعف و عملکرد غیراستاندارد دستگاه تهویه مطبوع شما را کنترل کند. با تنظیم دمای مناسب به صورت اتومات یا برنامه ریزی شده دیگر نیاز به کارکرد مداوم یا حداکثری دستگاه نیست و این یعنی استفاده صحیح از سیستم کولر اسپلیت در زمستان.

با استفاده از ترموستات هوشمند علاوه بر افزایش عملکرد دستگاه، وضعیت قبوض انرژی نیز بهینه و باعث صرفه جویی مالی خواهد شد.

اگر در هنگام استفاده از سیستم تهویه مطبوع (HVAC) در فصل زمستان با مشکلاتی مانند عدم گرمایش یا کارکرد صحیح دستگاه روبه رو هستید پیشنهاد میکنیم تا برای بررسی دقیق تر از تکنسین های فنی تهویه مطبوع کمک بگیرید، زیرا با توجه به امکان رطوبت و خیس بودن بدنه یونیت خارجی امکان برق گرفتگی بیشتر می شود.

امتیاز دهی به این post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =