رفع یخ‌زدگی لوله‌ها با چند راهکار ساده


اغلب ما تجربه یک زمستان سخت و یخبندان را داشته‌ایم. وقتی زمستان شروع می‌شود، ممکن است برای اتصالات و دستگاه‌های تهویه مطبوع که در فضای باز قرار دارند مشکلاتی ایجاد شود که راه‌حل آن بررسی و اقدام به موقع برای رفع آن است.

وقتی که دمای هوا در زمستان بسیار پایین می‌آید منجر به ایجاد مشکل‌های بسیار زیادی برای سیستم لوله‌کشی ساختمان می‌شود که علی‌رغم انجام فرایند نگهداری پیشگیرانه باز هم امکان یخ‌زدگی لوله‌ها وجود دارد. در ادامه به بررسی و راه‌حل‌های رفع مشکل یخ زدگی لوله پرداخته‌ایم. با لوگرانو همراه باشید.

» لوله‌های یخ‌زده را شناسایی نمایید

پیش از یخ‌زدایی لوله‌ها باید مطلع گردید که کدام لوله‌ها یخ زده‌اند و آیا لوله‌های مذکور ‏واقعاً دچار یخ زدگی شده‌اند؟ در آغاز تعیین نمایید که آیا پایین‌ترین دمای بیرونی در طول چندین ساعت قبل، شامل دمای ‏زیر صفر می‌باشد. سپس یک و یا چندین شیر را باز نمایید.

یک نشان کلیدی از مشکل‌های لوله کشی شامل جریان پایین ‏آب خروجی از شیرها و یا عدم جریان آب خروجی از شیرها است. در شرایط وقوع مشکل‌های لوله کشی فوق (از طریق ‏آزمایش شیر آب)، کل لوله‌های روباز (روئیت پذیر) بیرونی را برای تعیین یخ زدگی و یا عدم یخ زدگی لوله‌های خارج ‏ساختمان، کاملا بازرسی نمایید.

برای اطمینان از عدم ترکیدگی لوله‌های یخ زده، کل لوله‌کشی منزل‌تان را بازرسی نمایید.

نشان دیگری از یخ زدگی لوله‌ها شامل استشمام بوی نامطبوع از لوله‌های فاضلاب است. بوی نامطبوع تنها در زمان یخ زدگی و انسداد کامل و یا جزئی لوله‌ها، انتشار می‌یابد زیرا بوهای نامطبوع فوق تنها می‌توانند در شرایط انسداد لوله‌ها، ایجاد و به سوی فضای داخل ساختمان، یعنی در راستای معکوس انتشار یابند‎ .‎

» احتمال ترکیدگی و نشتی لوله‌ها را بررسی کنید

در بیشتر موارد شناسایی لوله‌های درزدار و تَرک‌دار (و دارای نشتی) بسیار آسان است. با این حال بازرسی لوله‌های کاملا مدفون در داخل دیوارها و ‏یا کابینت‌ها بسیار دشوار می‌باشد. نشان‌های کلیدى وقوع مشکل‌های فوق (تَرک‌ها و نشتی لوله‌ها) شامل روئیت چالهای آب و ‏علائم تَرشدگی (زردشدگی‌ها)، بر روی دیوارهای درونی و یا کف سازی منازل است.

بازرسی مشکل‌های لوله کشی ‏خارج ساختمان در طول شرایط آب و هوایی سرد بسیار دشوار است، ولی چال‌های آب و یا تجمع غیرمعمول یخ در ‏پیرامون لوله‌ها نشان‌های اصلی مشکل لوله کشی در شرایط آب و هوایی سرد می‌باشند. در زمان شناسایی لوله‌های ترک دار ‏و یا ترکیدگی لوله‌ها، پس از قطع منبع آب منزل، از یک لوله‌کش متخصص کمک بگیرید.

» از گرمایش متعادل برای رفع ‏یخ‌زدگی لوله‌ها استفاده نمایید

در شرایط شناسایی یک لوله یخ زده کاملا سالم، لوله یخ زده را باید با روش‌های درست، یخ زدایی نمایید. کل شیرهای ‏منزل را باز نمایید و بگذارید تا جریان آب با سرعت یکسان از شیرها خارج شود. تنها بخش یخ زده لوله‌ها را از طریق ‏گرمایش متعادل از طریق سشوار، بالشتک گرمایی و یا دستگاه گرم کن قابل حمل و یا حوله‌های ‏کاملا خیس شده با آب داغ، یخ زدایی نمایید.

به عنوان هشدار هرگز از وسائل دارای شعله باز و یا دارای ویژگی‌های اشتعال ‏پذیری شیمیایی، شامل کبریت‌ها، فندک‌ها و یا شمع و مواد دیگر استفاده ننمایید.

» فرایند یخ‌زدایی و گرمایشی را تا زمان بازیابی کامل فشار آب ادامه دهید

به عنوان بخشی از فرآیند یخ‌زدایی، گرمایش متعادل لوله‌های یخ‌زده را تا زمان بازیابی کامل فشار آب ادامه دهید و تنها در شرایط افزایش مداوم جریان آب خروجی از شیرها تا یک سطح نرمال می‌توان ‏ابراز نمود که فرایند یخ زدایی پایان یافته است.

عدم افزایش و یا تغییر کمینه‌ای در جریان آب خروجی از شیرها (پس از ‏بازه زمانی کوتاه)، به معنای وقوع مشکل‌های لوله کشی بزرگ‌تری است. بنابراین در این شرایط نیاز است تا حتما یک فرد متخصص و خبره وضعیت را بررسی کند.

» برای جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها، فرایند نگهداری از سامانه‌های لوله ‏کشی را انجام دهید

پس از یخ‌زدایی از لوله‌های یخ زده، اقدام‌های پیشگیرانه را در راستای جلوگیری از وقوع دوباره یخ ‏زدگی لوله‌ها انجام دهید. این ‌می‌تواند شامل اقداماتی ساده نظیر عایق کاری ویژه و یا حتی انتقال مسیر لوله‌کشی و دستگاه‌های تهویه مطبوع به یک محیط مناسب‌ و گرم‌تر مانند زیر سقف‌شیروانی باشد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + نوزده =