علت یخ زدن لوله مویی کولر گازی

علت یخ زدن لوله مویی کولر گازی

لوله­‌ مویی (Capillary Tube)، لوله‌­ای است با سایز مشخص و طول زیاد و پرپیچ­ و­ خم که معمولا از جنس مس ساخته شده است. در این مقاله میخواهیم به موضوع علت یخ زدن لوله مویی کولر گازی و همچنین علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی بپردازیم. چرا که هرگونه نشتی یا مسدود بودن این لوله باعث تغییر در عملکرد دستگاه تهویه مطبوع خواهد شد.

لوله موی/ مویین (کاپیلاری): لوله مویین، لوله‌ای با قطر بسیار کم است و نقش مهمی در تولید سرما دارد. وظیفه لوله مویی در کولرهای گازی افت فشار مبرد و ایجاد فرصت لازم جهت تبخیر آن در اواپراتو است. گاز سرد کننده که توسط کمپرسور تحت فشار قرار گرفته با عبور از مسیر کندانسور و فیلتر وارد لوله مویین می‌شود.

لوله­ مویی دارای یک سوراخ ورودی هستند که مایع مبرد فشار بالایی که از کنداسور خارج شده و از طریق این منفذ وارد لوله می‌­شود. به این طریق فشار مبرد در دهانه ورودی افزایش پیدا می­‌کند و خروجی لوله مویین پایین می‌آید. با توجه به این­که دهانه ورودی مبرد به لوله مویین یک منفذ ثابت است پس باید سیستم دارای شارژ متناسب با مبرد باشد تا از وارد آمدن فشار زیاد به لوله مویین و از کار افتادن این قطعه جلوگیری گردد.

وقتی لوله­‌ مویی بیش از حد شارژ می شود چه اتفاقی می افتد؟ اگر یک سیستم لوله­‌ مویی بیش از حد شارژ شود، مایع اضافی مجدد به کویل کندانسور برگشته و باعث ایجاد افزایش فشار خواهد شد. این موضوع باعث فشار بر کارکرد کمپرسور خواهد شد و ممکن است باعث آسیب های جدی به کمپرسور شود.

علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

چگونه لوله مویی مسدود شده تشخیص داده می شود؟ هنگامی که لوله مویی به دلیل رطوبت به طور کامل مسدود شود، سیستم تهویه مطبوع و کولر گازی با افت عملکرد در سرمایش روبه رو خواهد شد یا به طور کلی متوقف می شود. همچنین یک راه آسان برای شناسایی این نقص، بررسی وجود یخ روی کویل اواپراتور و کویل کندانسور است.

آلودگی و عدم رسیدگی به موقع باعث ایجاد مشکل و گرفتگی لوله مویی خواهد شد. برای نمونه همینطور که می دانید کویل کندانسور در چرخه سیکل تبرید باید هوای بیرون از خانه را به داخل بکشد تا کل فرآیند خنک سازی و جابه جای هوا تکمیل شود.

بنابراین در هنگام مکش ممکن است شاخ و برگ و ذرات خاک که در اطراف کویل دستگاه وجود دارد نیز به دستگاه بچسبد و دردسرهای زیادی را ایجاد کند. در مقاله نکات مهم در نگهداری سیستم تهویه مطبوع به طور کامل نحوه تمیز کردن و رفع این مشکل را توضیح داده ایم.

 

اگر لوله مویی کولر گازی شما دچار آسیب شود باید بلافاصله بررسی و برای رفع مشکل اقدام کنید. گاهی با تعمیر جزیی مشکل حل خواهد شد. اما گر بناب به تشخیص تکنیسین فنی نیاز باشد تا لوله مویی تعویض شود این مورد باید انجام شود. چرا که ممکن است عدم توجه به مشکل باعث آسیب رسیدن به سایر اجزای اصلی و گران قیمت کولر گازی شود.

طول لوله مویی و نوع آن مورد مهمی است که باید در هنگام خرید به آن توجه شود، بنابراین برای این اطلاعات از افراد خبره کمک بگیرید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 8 =