آشنایی با قطعات کولر گازی، داکت اسپلیت و فن کویل

قطعات کولر گازی

یک سیستم تهویه مطبوع از قطعات زیادی تشکیل شده است که همانند یک گروه موسیقی با کارکرد منظم در کنار هم باعث می‌شوند تا نوای گوش‌نوازی در قالب وزش باد خنک یا تامین گرما در زمستان را برای شما به ارمغان بیاورد. وقتی تمام این اجزا در کنار هم به خوبی وظیفه خود را انجام می‌دهند باعث رضایت و آسایش شما می‌شود.

آشنایی با قطعات کولر گازی، داکت اسپلیت و فن کویل و دیگر سیستم های تهویه مطبوع به شما کمک خواهد کرد تا در هنگام سرویس دستگاه یا بررسی ماهانه وضعیت کارکرد دستگاه تهویه مطبوع (HVAC) بهتر عمل کنید.

» قطعات اصلی کولر گازی چیست؟

چهار جزء اصلی در سیستم تهویه مطبوع وجود دارد. شامل کویل اواپراتور، کویل کندانسور، کمپرسور و شیر انبساط هستند. هر یک از این اجزای دستگاه تهویه مطبوع به طور دقیق و هماهنگ با یکدیگر عمل می‌کنند و وظیفه خاصی برای انجام دادن دارند.

  • کویل اواپراتور

در سیستم‌های تهویه مطبوع مینی اسپلیت، کویل اواپراتور در یونیت داخلی قرار دارد، در حالی که در برخی سیستم‌های مرکزی در کانال اصلی هوا قرار می‌گیرد. این قطعه گرمای محیطی که در آن قرار دارد ‏را جذب کرده و مایع را به بخار تبدیل می کند. به طور کلی گرما از یک ماده گرمتر به ماده سردتر منتقل می‌شود، این بدین معناست که اواپراتور باید دمای کمتری نسبت به محیط اطراف خود داشته باشد.

اواپراتور معمولا از مس ساخته می شود اما می توانند از فولاد یا آلومینیوم نیز ساخته شده باشد. مس انتخاب بهتری است زیرا رسانایی حرارتی بهتری دارد، کار با آن راحت‌تر است و نگهداری آن بدون دردسر است.

بسیار مهم است که کویل های دستگاه تهویه خود را تمیز نگه دارید. چون با گذشت زمان، کثیفی و گرد و غبار می تواند روی آنها ایجاد شود و کارایی آنها را کاهش دهد. همچنین تجمع این گرد و غبار می تواند خروجی میعان را مسدود کرده و منجر به نشت مبرد شود. بنابراین تمیز کردن سالانه کویل ها میتواند بسیار تاثیرگذار باشد.

  • کمپرسور

شاید مهم‌ترین جزء کولر گازی، قطعه کمپرسور باشد. این قطعه در اغلب دستگاه‌ها در یونیت خارجی قرار دارد. بیشترین مصرف انرژی در کولر گازی به دلیل کمپرسور است و به طور کلی گران‌ترین بخش سیستم است.

هدف کمپرسور همانطور که از نامش پیداست، فشرده کردن مبرد است. برای بهره‌­برداری از این گاز متراکم که دمای بالایی دارد، باید دمای آن را به حدی که قابل استفاده باشد، پایین آورد. برای این کار در دستگاه­‌های کمپرسور، لوله­‌های خنک کننده­ای را در مسیر خروجی گاز تعبیه می­‌کنند.

بر اساس ظرفیت دستگاه کولر گازی، اندازه کمپرسور متفاوت خواهد بود. شما می توانید با بررسی نشت مبرد، جلوگیری از کثیفی و آلودگی، تمیز نگه داشتن کویل های کندانسور و سرویس به موقع دستگاه، این قطعه مهم را سالم نگه دارید.

  • شیر انبساط

در بین کندانسور و اواپراتور، ابزار کوچک دیگری به نام شیر انبساط وجود دارد. از آنجایی که مبرد اکنون مایع است، نمی تواند گرما را جذب کند. در شیر انبساط، مبرد پس از مواجهه با افت فشار به گاز منبسط می شود و همچنین به سرعت خنک می شود. این مبرد گازی و خنک شده سپس وارد کویل های اواپراتور می شود تا فرآیند تهویه مطبوع را تکرار کند.

  • کویل کندانسور

نقطه مقابل اواپراتور، کویل کندانسور است. این قطعه گرما را از مبرد خارج می کند و آن را به محیط بیرون می فرستد. معمولا کویل کندانسور در یونیت خارجی دستگاه تهویه مطبوع قرار دارد. بنابراین اگر در کنار یونیت خارجی قرار بگیرید، احساس می کنید هوای گرم از آن خارج می شود. این گرمایی است که کندانسور در طول فرآیند سیکل تبرید خارج می کند.

اجزای یک کولر اسپلیت

» چگونه اجزای یک کولر گازی با هم کار می کند؟

چرخه خنک کننده در یک سیستم تهویه مطبوع به این شکل است که مبرد در کمپرسور فشرده شده و به مایعی داغ و پرفشار تبدیل می شود. این مایع به سمت کویل های کندانسور جریان می یابد و با کمک یک فن بزرگ خنک می شود.

سپس شیر انبساط به سرعت مبرد را منبسط می کند و آن را به گاز خنک و کم فشار تبدیل می کند. این گاز خنک شده همان چیزی است که اتاق شما را خنک می کند و از طریق عبور از روی کویل های اواپراتور انجام می شود. (کویل ها سرد می شوند و یک فن دمنده در یونیت داخلی، هوای گرم داخلی را روی آنها می دمد و دما را کاهش می دهد).

» نتیجه گیری

با کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطعات و نحوه کارکرد دستگاه تهویه مطبوع خود می‌تواند عملکرد آن را بهتر درک کرده یا حتی ارتقاء دهید. به هرحال دانش قدرت است!

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =