تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

برای استفاده بهتر از سیستم‌های تهویه مطبوع باید در هر فصل نسبت به بررسی و تنظیم آن اقدام کرد. در این مطلب به بررسی تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان خواهیم پرداخت.

بازگشت به منزل در یک روز گرم تابستانی و استفاده از سیستم تهویه مطبوع خنک از موارد لذت بخشی است که آرامش را برای شما فراهم می‌سازد. ماموریت دستگاه داکت اسپلیت به عنوان یکی از سیستم های تهویه مطبوع نیز از این حیطه خارج نیست، اما باید قبل از شروع فصل به وضعیت آن رسیدگی و تنظیم مناسب را برای دستگاه اعمال کرد.

داکت اسپلیت از یونیت داخلی (نصب در داخل محیط خانه و فضای مدنظر) و یونیت خارجی (نصب در بیرون خانه و بالکن) تشکیل شده است که هر کدام از این بخش ها دارای اجزا و قطعات مکانیکی و الکترونیکی است.

همانند یک خودرو که تمامی قطعات در کنار هم بهترین عملکرد را دارند و هر چند مدت به بررسی و سرویس خودرو می‌پردازیم باید برای سیستم تهویه مطبوع نیز چنین سازوکاری را در نظر بگیریم تا عملکرد مناسبی را به شما ارایه دهد.


» اگر می خواهید وضعیت فن دستگاه (Auto – On) را تنظیم کنید، مقاله بهترین حالت فن کولر و اسپلیت را بخوانید.


تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان ضروری است؟

در ادامه قصد داریم تا به برخی از موارد و نشانه های زمان توجه و رسیدگی و تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان اشاره کنیم. باید توجه ‏داشت که بازه زمانی تنظیم دستگاه می تواند در فصل بهار و قبل از گرم شدن بیش از حد هوا و همچنین در پاییز قبل از ‏آغاز یخبندان باشد. اگر بین تنظیم‌ و بازرسی سالانه بیشتر از حد معمول فاصله وجود داشته باشد، ممکن است بعدا مجبور ‏به پرداخت هزینه بیشتری شوید.‏

البته اگر در یک شهر با آب و هوای بسیار گرم زندگی می‌کنید باید در اواسط تابستان نیز یکبار دیگر وضعیت کارکرد ‏صحیح دستگاه و نشانه های زیر را بررسی کنید:‏

 • قبوض آب و برق بالاتر از حد انتظار است.
 • جریان هوا و پرتاب باد از فن (دریچه) کمتر از حد معمول است.
 • دستگاه مدام در حال خاموش و روشن شدن است.
 • رطوبت محل کارکرد دستگاه بیش از حد معمول است.

متخصص و معتبر اگر هر یک از موارد بالا را مشاهده یا تشخیص دادید بهتر است با یک متخصص و تکنیسین فنی تماس بگیرید تا ‏موضوع به طور تخصصی بررسی شود.‏

چه مواردی در تنظیم داکت اسپلیت بررسی می‌شود؟

همینطور که اشاره کردیم با مشاهده برخی از نشانه ها میتوانید زمان بررسی و تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان را تشخیص دهید. اگر این کار توسط خودتان یا توسط یک متخصص قرار است که انجام شود باید در هر فصل یا بازه زمانی که اشاره شد موارد زیر را بررسی کنید:

 1. سطح شارژ مبرد بررسی شود.
 2. امکان نشت مبرد بررسی شود.
 3. مطمئن شوید که تمام اتصالات الکتریکی سالم هستند و قطعات به درستی کار می کنند.
 4. اتصالات فیزیکی تک تک قطعات را بررسی کنید.
 5. خازن کولر گازی و داکت اسپلیت را از نظر برآمدگی یا علامت یا رنگ غیر معمول بررسی کنید.
 6. کویل کندانسور در یونیت خارجی را بررسی و تمیز کنید.
 7. کویل اواپراتور در یونیت داخلی را به جهت عدم انسداد بررسی کنید.
 8. ‎اجزای دمنده را تمیز و تنظیم کنید.
 9. فیلتر هوا را بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض یا تمیز کنید.

برای آشنایی بیشتر با برخی از اجزای دستگاه و اینکه متخصص فنی قرار است چه کاری انجام دهد، پیشنهاد می کنیم مقالات سرویس و نگهداری داکت اسپلیت و علت خنک نکردن داکت اسپلیت را مطالعه کنید.

تشخیص خازن سالم و معیوب

در طول عملکرد عادی یک سیستم خنک‌ کننده برخی از موارد شامل: گرد و غبار، خاک، رطوبت ‏نامتعارف، تنظیمات غیراستاندارد می‌تواند بر روی اجزای حیاتی دستگاه مانند کویل اواپراتور یا ‏کویل کندانسور تاثیر بگذارد و در صورت عدم کنترل می تواند منجر به از دست دادن کارایی و بدتر ‏از آن، خرابی و عمر کوتاه تر دستگاه شود‎.

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان: فیلتر دستگاه‏

فیلتر هوا دستگاه باید در هر فصل یا باتوجه به منطقه سکونت در هر ماه بررسی شود. این کار می ‏تواند حتی توسط خودتان نیز انجام شود.

اگر فیلتر هوای دستگاه دارای گرد و غبار زیاد است و به ‏نوعی گرفتگی رخ داده است باید شستشو و تمیز شود و اگر دارای پارگی یا غیرقابل شستشو است باید جایگزین کنید.‏

اگر با یک تکنسین برای انجام این کار تماس بگیرید می توانید از او درخواست کنید که وضعیت ‏یونیت داخلی و یونیت خارجی را نیز بررسی کند تا اگر مشکلی وجود دارد قبل از شروع فصل و یا ‏آسیب رسیدن به قطعات دیگر حل شود.‏

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

نتیجه گیری

سیستم های تهویه مطبوع معمولا برای کارکرد چندین ساله طراحی شده اند و کلید پایداری عملکرد مناسب آنها در ‏نگهداری و تنظیم مناسب است. نادیده گرفتن این موارد می تواند منجر به افزایش قبوض آب و برق و ‏سلب آرامش شما شود!

همچنین در وضعیت بدتر نیز منجر به از کار افتادن و خرابی برخی قطعات و خاموشی ‏کامل دستگاه می شود.‏ بنابراین با تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان در بازه زمانی معین و عدم موکل کردن به آینده، می‌توانید از بروز دردسر یا هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

۴/۵ - (۶ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =